Bakü Uçak Bileti Gezilecek Yerler

Türkiyeye oldukça yakın konumda bulunan ve kardeş ülke olan Azerbaycanın başkenti Bakü rotasına sürekli olarak farklı sebeplerle Türkiyeden yolcu ulaşımı gerçekleştirilmektedir ve seyahat planlayan kişiler için Bakü uçak bileti şartları ücretleri ve gezilecek yerler oldukça merak edilmektedir. Kafkas incisi de denen bu güzel şehre ulaşım Türkiye’nin birçok kentinden gerçekleştirilmekte olup özellikle Ankara ve İstanbul Bakü seferleri çok tercih edilmektedir.

Azerbaycan Cumhuriyeti başkenti olan Bakü, Kafkas topraklarının en önemli ticari merkezlerinden ve Hazar Denizinin en önemli limanı konumundadır. Uzun ve farklı kültürlerle harmanlanmış bir tarihi olan Bakü’de farklı yapı tarzları ve mimarinin etkilerine rastlamak mümkündür. Sovyet dönemi, Alman mimarisi gibi yapıları içinde barındıran şehirde UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınan İçeri Şehir denilen bölge de yer almaktadır. Bakü’nün tarihinin temel taşlarını oluşturan bu bölge mutlaka görülmeli ve tarihi doku gözlenmelidir. Bakü’de gezilip görülecek birçok yer olmakla birlikte bunlardan öne çıkanlar; Şirvan Şah Sarayı, Bakü sembolü de denilen Kız Kalesi, tersane, Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi ve Devlet Halı Müzesi olarak sıralanabilir.

Şehirde bulunan geniş caddeler ve bulvarlarda yürüyüş yapılabilmekte, hediyelik eşya ve alışveriş ihtiyaçları rahatlıkla karşılanabilmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinden getirilmiş bitki örnekleriyle de zenginleştirilmiş olan parklar, şehrin ortasında soluklanmak için ideal mekânlardır. Çok sayıda kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Bakü’de tiyatro, sergi, sanat galerileri ya da konserlere gitmek de oldukça yaygındır. Torgovaya caddesi ise süslü tarihi binalar, ünlü mağazalar ve kafelerin sıralanması ile şehirdeki en popüler noktalardandır. Gece hayatı açısından da oldukça renkli olan şehirde özellikle yerlilerden şehir hakkında bilgi alınabilir, şehrin yerlilerinin tercih lokal mekânlar tercih edilebilmektedir. Azerbaycan’a gitmişken Azeri mutfağını da unutmamak gerekir. Azerbaycan mutfağının en öenmli lezzetleri et ve balık yemekleridir. Ayrıca dünyaca ünlü havyarı da pahalı ancak bir o kadar zengin bir besin kaynağıdır. Bu pahalı ve meşhur havyar, ülkede önemli bir gelir kaynağı eldesi olarak geçmekte ve free shoplardan da temin edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir