Erzurum İstanbul Uçak Bileti Fiyatları

Erzurum Havalimanı ile İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarına sefer düzenleyen yerli havayolu şirketlerinin uçak bileti fiyatları 85 liradan başlayarak 530 liraya kadar çıkabilmektedir. Erzurum İstanbul güzergahında yolculuk için ayrılması gereken süre ise 2 saatten başlayarak 6 saate kadar çıkabilmektedir. İki kent arasında direk uçuşlar olduğu gibi Ankara Esenboğa Havalimanı kullanılarak gerçekleştirilen aktarmalı seferler de gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık 800 bin kişinin yaşam sürdüğü ve Dadaşlar Diyarı olarak da nitelendirilen Erzurum kenti, bölgesine göre pek çok bakımdan gelişmiş bir yapıya sahiptir. Sasaniler, Urartular, Bizanslılar ve Selçuklular gibi topluluklar tarihsel süreç içerisinde bu bölgede hakimiyet sürmüştür. Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzellikleri ile dikkat çeken bölgede tarım ve hayvancılık faaliyetleri yöre insanı için önemli bir gelir kaynağı oluşmasını sağlamaktadır.

Erzurum şehrinde yer alan turistik rotalar arasında pek çok İslam eserinin sergilendiği Yakutiye Medresesi, Milli mücadele yıllarında çeşitli toplantılara ev sahipliği yapan Kongre Binası ve 93 Harbi esnasında gösterdiği kahramanlıklarla ön plana çıkan Nene Hatun anısına yaptırılan Milli Park bulunmaktadır. Son dönemde yapılan atılımlar ve üniversiteler arası kış oyunları gibi organizasyonların bu bölgede gerçekleştirilmesi kentte yer alan Palandöken Kayak Merkezinin yoğun bir ilgiyle karşılaşmasını sağlamıştır. Ülke içerisinden ve başka ülkelerden pek çok ziyaretçi kış mevsiminde bölgeyi ziyaret etmektedir. Havayolu ve karayolu ulaşımı haricinde bölgeye Ankara’dan kalkış yapan ve sosyal medya sayesinde yoğun bir ilginin bulunduğu Doğu Ekspresi tren seferleri ile de ulaşabilmek mümkün hale gelmiştir.

Bölgede konaklamak isteyen misafirler için modern bir şekilde imar edilen otellerin yanı sıra yörenin dokusunu hissedebilmeyi mümkün kılan tesislerin varlığından söz edebilmek mümkündür. En çok rağbet gören tesisler içerisinde Kervansaray Otel, Amiller Otel ve Büyük Akçay Oteli gibi yerler bulunmaktadır. Yöre mutfağında et ön plana çıkmaktadır ve Cağ Kebabı pek çok kişi tarafından beğenilen ve mutlaka tadılması gereken lezzetler içerisindedir. Kadayıf dolması ve yöreye özgü şekilde yapılan börek çeşitleri ile sofraları zenginleştirmek mümkündür. Kentte gece hayatı sakin bir yapıya sahip olsa eğlenmek isteyen misafirlere çeşitli hizmetler sunan Salsanat ve CafeLavinya gibi mekanlar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir