Günlük Uçuş Sayıları

Uçaklar yüzyıla yakın bir süredir kullanılmaya başlanmış araçlar olarak tanımlanmaktadır, yolcu taşımacılığında uçakların kullanımı ise 1970’lerden sonra önemli bir mesafe kat etmiş durumdadır. Uçakların yolcu taşımacılığında kullanılıyor olması, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Zira bu sayede çok uzun mesafeler çok kısa süreler içerisinde kat edilebilmektedir. Bunun yanı sıra uçak yolculuğunun diğer alternatif yolculuk seçeneklerine göre çok daha konforlu bir yolculuk sağladığı bilinmektedir. Ayrıca son zamanlarda uçakların uçuş güvenliği konusunda geliştirilmesi sayesinde, uçaklar en güvenilir yolcu taşıma taşıtları olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak uçaklar yolcu taşımacılığında etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde havayolu ulaşımının çok geniş bir yelpazede hizmet sunduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda kargo taşımacığı dahil pek çok farklı alanda uçaklar hizmet sunmaktadır. Uçakların havayolları şirketleri vasıtasıyla etkin bir şekilde kullanıldığın en net ifadesi ise; günlük ortalama uçuş sayısında saklıdır. Bu doğrultuda anlık olarak ortalama dünya genelinde 15 bin uçuşun gerçekleştiği ve 2 milyon 700 bin insanın anlık olarak havayolları ile yolculuk ettiği tahmin edilmektedir. Bu rakamlara ise şu şekilde ulaşılmaktadır, günümüz itibariyle dünyadaki yolcu uçağı sayısı 30 bin civarındadır. Bu uçaklardan sadece birisinin hava olduğunu düşecek olursak anlık olarak 15 bin uçuşun oluştuğu ortaya çıkmaktadır. Bu noktada uçak başına ortalama 180 yolcunun olduğu düşünüldüğünde anlık havayollarıyla yolculuk eden yolcu sayısının 2 milyon 700 bin kadar olduğu ortaya çıkmaktadır. Sadece bu rakamlar dahi tek başına havayolu taşımacılığının gelmiş olduğu boyutu gözler önüne sermektedir.

gunlukucus.jpg (720×405)

Ülkemizde son zamanlarda havayolu ulaşım ağının hızlı bir şekilde geliştiği bilinmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak ülkemizdeki hem yolcu uçağı sayısı hem de havalimanı sayısında ciddi oranda bir artış yaşanmıştır. Bu doğrultuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre 2016 yılı itibariyle 525 uçağın bulunduğu bildirilmiştir. Bu sayının 2017 yılı itibariyle daha da arttığı bilinmektedir. Yolcu uçağı sayısı bakımından en güçlü filo ise Türk Hava Yollarına aittir. Bu noktada Türk Hava Yollarının 330 uçaktan fazla yolcu ve kargo uçağının bulunduğu bilinmektedir. Bu uçaklardan 10 kadarının kargo uçağı olduğu belirtilmektedir. Türk Hava Yollarından sonra en fazla uçak bulunan havayolu firması olarak karşımıza Pegasus çıkmaktadır. Pegasus, 58 uçağı ile havayolu taşımacılığında hizmet vermektedir. Sun Express; 42, Onur Air; 28 ve Atlas Global Havacılığın ise 20 yolcu taşıma uçağının bulunduğu bilinmektedir.

Havayolu taşımacılığın gelmiş olduğu boyutu hesaplamak için ülkemiz üzerinden 17 saniyede bir uçağın geçtiğini söylemek etkili olmaktadır. Bu durum hava sahamızın ne kadar yoğun olduğunu da göstermektedir. Ülkemizin hava sahasında 17 saniyede bir uçağın geçiyor olması günlük uçuş miktarının ne kadar yoğun olduğunun gösterilmesi bakımından önemli bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında günümüz itibariyle en etkili olarak kullanılan ulaşım seçeneğinin yolcu taşımacılığının olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu durum ülkemizde de karşımıza çıkan bir durumdur. Zira geçtiğimiz dönemlere kıyasla günümüzdeki uçuş sayısının çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Ülkemizde hem özel sektörün bu alana el atması hem de havalimanı sayısının artmış olması, havayolu taşımacılığının gelişmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda gerek dünyada gerekse ülkemizde her geçen gün havayolu taşımacılığına duyulan ilginin artış gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Günümüzde hem güvenli hem konforlu hem de hızlı ulaşım imkanı havayolu taşımacılığıyla mümkün olmaktadır.