Muğla – Niğde arası kaç kilometre

Tatil planları yaparken Muğla ile Niğde arası kaç kilometre diye araştıranlar için, Muğla ili şehir merkezi ile Niğde şehir merkezi yaklaşık olarak 749 kilometre olup bu mesafe özel araba ile tahminen 9 saat 4 dakika sürmektedir. Muğla ile Niğde arasındaki yolculuğu hava yolu ile gerçekleştirmeyi düşünenler için aradaki mesafe 564 kilometreye düşecek ve bu mesafe uçakla yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika kadar sürecektir. Tarihi eserleri ve doğal güzelliklerinin yanında tarım ve sanayisi ile tanınan Niğde kentinde havalimanı bulunmadığından iki şehir arasında hava yolu ulaşımı yakınlığından dolayı Nevşehir Kapadokya Havalimanından sağlanmaktadır. Muğla kenti sınırlarında Bodrum Milas Havalimanı ve Dalaman Havalimanı olmak üzere iki hava meydanı vardır.

Muğla şehrinin her iki havalimanından Nevşehir Kapadokya Havalimanına bir aktarmalı uçak seferleri düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları firmasının düzenlediği bu aktarmalı seferler İstanbul Atatürk Havalimanı aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Dalaman Havalimanından yapılan uçuşlar 4 saat 30 dakika sürerken, Bodrum Milas Havalimanından düzenlenen seferler 4 saat 40 dakikadır. Günde yalnızca tek sefer ile Nevşehir’e ulaşan yolcular havaalanından Havaş servisleri, ticari taksi, kiralık araç veya otobüsleri kullanarak otogara ulaşıp oradan yaklaşık 87 kilometre mesafede bulunan Niğde’ye şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlayabilirler. Hitiler döneminden kalmış antik eserler, yer altı şehirleri, Osmanlı zamanından kalmış tarihi eserler ve Aladağlar Milli Parkı gezilerek ülkemizin önemli buğday ambarlarından olan şehir keşfedilebilir.

Tatil köyleriyle önemli turizm alanlarından olan Muğla şehrinde gezilecek ve görülecek sayısız güzellik vardır. Bunlardan olan, üç ana bölümden oluşan Bodrum Antik Tiyatrosu, Bodrum Kalesi, Yunan mimarisi kolanları ile mısır piramidi çatısıyla ünlü Halikarnas Mozolesi, Yediler Manastırı, Sarıgerme Plajı, Akkum Koyu, Bozukkale Koyu, Günlüklü Koyu, Milas Müzesi, Şeytan Yalısı, Dalaman Çayı, Uyku Vadisi, Kızkumu, Turgut Şelalesi, Yuvarlak Çay kesinlikle görülmelidir. Ayrıca Beçin Kalesi, Azmak nehri, Saklı Göl, Marmaris Kalesi, Cennet Adası asla unutulmaması gereken yerlerdir. Muğla ile Niğde arasında karayolunda şehirlerarası otobüs yolculuğu da yapılabilir. Yol boyunca çok güzel manzaraların görüleceği bu güzergahta farklı firmalar hizmet vermektedir. Çeşitli yerlerde mola verilerek gerçekleştirilen yolculuk ortalama 11 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir