Nevşehir Havalimanı yurt dışına uçuş

Nevşehir’de 2017 yılında faaliyete geçen Kapadokya Havalimanı Türk Hava Yolları ile günde 2 sefer İstanbul Atatürk Havalimanına, haftanın 3 günü ise İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına uçak seferleri düzenlemekte, maalesef yurt dışına direk uçuşları bulunmamaktadır. Kapadokya Bölgesine ziyaret etmek isteyen turistler Uçakla yolculuk yapmayı tercih ettiklerinde bulundukları bölgelerden İstanbul veya Ankara aktarmalı olarak Kapadokya Havalimanına gelmektedirler. Nevşehir’den yurt dışına çıkmak isteyenler ise tercihlerine göre 1 veya 2 aktarma yaparak seyahat etmektedirler, Fransa’ya gitmeye karar veren birisi Kapadokya Havalimanından Türk Hava Yollarının 09:50 İstanbul Atatürk Havalimanına giden uçağına binerek 1 saat 30 dakika yolculuk yaptıktan sonra 20 saat 40 dakika bekledikten sonra 08:00’de tekrar Türk Hava Yolları uçağına binerek 3 saat 45 dakikalık yolculuktan sonra Paris’e inmektedir.

Bu uçuşta aktarmada bekleme süresi çok uzundur bulunduğundan Yurt dışı seyahatine karar verdiğinizde gideceğiniz ülkeye İstanbul Atatürk Havalimanından hangi saatler arasında uçuşlar olduğunu öğrendiğinizde bekleme süresi saatini düşürmüş olursunuz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeye göre değişen bilet fiyatlarında, biletinizi aldığınız güne, uçaktaki kalan koltuk sayısına göre farklılık oluştuğundan kış aylarında ortalama 700 TL ile 900 TL arasında bilet bulabildiğiniz gibi yaz aylarında talebin yoğun olması nedeni ile fiyatlar yükselmektedir. Bundan dolayı seyahat etmeye karar verdiğinizde uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız düşük fiyattan yararlanabilir, Nevşehir’den yaz veya kış ayında hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka aktarmalı yolculuk yapmak zorundasınız.

Turizm’in gözde merkezlerinden birisi olan Nevşehir’e yurt dışından direk uçuşların olmamasının nedenlerinden birisi de, Havaalanın yeni açılmış olması ve talebin fazla olmaması ile turistlerin gruplar halinde gelerek seyahat etmesinden kaynaklanmaktadır. Normal zamanlarda aktarmalı olarak seyahat yapılan Cidde Havalimanına, hac dönemlerinde Kapadokya Havalimanından direk uçuşlar yapılmaktadır. Buda diğer Havaalanlarının iş yükünü biraz azaltmak, zaman kayıplarını önlemek amacıyla böyle bir uygulama yapılmaktadır. Bu özel durum haricinde yurt dışına çıkmak istiyorsanız uçuş tarihlerinizi belirleyerek aktarmada en kısa süreyi tercih ederek Nevşehir’den, İstanbul’a aktarma yaparak seyahatinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir