Ordu-Giresun Almanya Uçak Biletleri

4 milyonu aşkın Türk’ün yaşadığı Almanya’dan en çok Ordu-Giresun arasına aktarmalı olarak yolculuk yapılmaktaydı, Uçak biletleri aktarmalı uçuşlardan dolayı fiyatlarında artışlar olurken Ordu-Giresun arasına yapılan havalimanıyla direk uçuşlar başlamıştır. Karadeniz de ilk defa deniz üzerine dolgu inşa edilerek projelendirilen Ordu Giresun Havaalanının yapımı 2011 yılında başlamış olup yaklaşık 4 yıllık bir çalışma sonucunda 360 milyon lira bedelle hizmete açılmıştır. Havaalanı Ordu ili Gülyalı İlçesi ile Giresun’un Piraziz ilçesi arasında imar edilmiştir. Havaalanına ilk uçuş İstanbul’dan 136 yolculuk sefer ile 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Havaalanının yapımındaki en önemli sebeplerden biri olarak bölgede ulaşım imkanlarını ve alternatiflerini geliştirmek, turizmin potansiyelinin verimli olarak kullanılabilmesine katkı sağlamak ve de yurtiçi ve yurtdışında yaşayan özellikle de Almanya’da yaşayan göçmen vatandaşlarımızın ülkeye ulaşımlarında kolaylık sağlamak hedeflenmiştir.

Havaalanı gerek dönemin şartlarına uygun olarak gerek geleceğin öngördüğü teknolojik gelişmelere uyum sağlayacak şekilde hem yurtdışında bulunan göçmen vatandaşların ziyaretlerinde kolaylık sağlamak amacıyla hem de başta İstanbul olmak üzere ülkenin diğer büyük kentlerinde yaşayan Ordulu ve Giresunlu vatandaşlara yönelik olarak yılda 2 milyon yolcunun ulaşımında kullanılmak amacıyla imar edilmiştir. Türkiye Almanya ilişkilerinin etkisi ve iki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucunda Ordu Giresun Havaalanından Almanya’nın Köln, Münih, Stuttgart, Düsseldorf kentleriyle özel havayolu şirketleri vasıtasıyla Mart 2017 tarihinden itibaren karşılıklı olarak uçuşlar başlamıştır. Almanya’nın diğer kentlerine de burada yer alan havaalanları üzerinden ya da alternatif ulaşım yolları kullanmak suretiyle aktarma yaparak ulaşım sağlanabilir. Havaalanından Almanya’ya uçuşlar belirli periyodlar ile sağlanmakta olup bu süreç dönemsel olarak değişebilmekte dolayısıyla havaalanının sefer tarifeleriyle ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi internet sayfası üzerinden ayrıntılı bilgi edinilmesi gerekmektedir.

Ordu Giresun Havaalanının açılması ile birlikte gelecek dönemde Almanya ile karşılıklı olarak yapılacak hem özel uçak hem de genel uçak seferlerinin sayısının artmasının da oluşturacağı etkiyle hem Ordu hem Giresun’da yer alan Boztepe, Perşembe Yaylası, Giresun Kalesi gibi turistik mekanları ziyaret eden turist sayısının artması dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacak döviz girdisinin pozitif yönde eğilim göstermesi ile artı bir katma değer sağlayacak ve bölgede istihdam, kalkınma gibi problemlerin çözülmesinin yanında bölgeden diğer bölgelere göç edilmesini önleme hususunda önemli bir gelişme kaydedilmiş olacaktır. Havayolu ulaşımının ülkemizde giderek gelişmesi ile birlikte havaalanı, bölgeler arası kültürel etkileşimin ve ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak ayrıca zaman tasarrufu da sağlayarak hayatın kolaylaşmasına önemli ölçüde katkı sağlamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir