Süleymaniye Uçak Biletleri

Süleymaniye Kuzey Irak bölgesine bağlı bir yerdir Türkiye Süleymaniye arası uçuşlar durdurulmuş olup önceki uçuş işleyişine baktığımızda hava yolu ulaşımında Türkiye’den Süleymaniye’ye direkt uçuşlar gerçekleşmekteydi. Süleymaniye’ye Erbil üzerinden aktarmalı olarak uçak yolculuğu mümkündür. Aktarmalı uçuş düzenleyen firmalar Türk Havayolları, Irak Havayolları, Qatar Havayolları ve Atlas Havayolları Erbil üzerinden sefer düzenlemektedir. Bilet temini bilet satış noktaları, acenteler ve internet üzerinden yapılabilmektedir. Bilet fiyatları uçuş noktası, gidiş, dönüş ve tarihe göre değişebilmektedir.

Süleymaniye havalimanı şehrin 15 km batısında yer almaktadır. Havalimanı ulaşımı toplu taşıma ağına sahip olmadığı için sınırlıdır. Ulaşım kiralık araç ve özel araçla yapılabilmektedir. Havalimanı hem kargo hem yolcu taşımacılığı için kullanılmaktadır. Yolcu terminali küçük ve oldukça sakin olarak bilinmektedir. Terminal içinde gelen ve giden yolculara hizmet için mağaza, tıbbi tesis odası, mescid ve kafeterya bulunmaktadır.

Süleymaniye’ye kara yolu ulaşımı Habur Sınır Kapısı’ndan geçiş yapan otobüslerle sağlanmaktadır. Orta Doğu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Süleymaniye’nin oldukça köklü bir tarihi bulunmaktadır. Şehir ilk olarak 1784 yılında kurulmuş ismini Osmanlı Valisi İbrahim Paşa’nın babasının isminden almıştır. Süleymaniye nüfusu son verilere göre 2 milyondan fazla olarak bilinmektedir. Bölgenin yeni gelişen turizm merkezlerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Sürekli artan yatırımlar ile ticaret, kültür ve turizm yönünden gelişme göstermektedir. Süleymaniye Goyzha, Azmir, Glazarda, Piramagrun dağlarının arasında verimli toprakları bulunan bir şehirdir. Süleymaniye’nin en dikkat çeken yönü üzerinde bulunan doğa güzellikleridir. Süleymaniye’de gezilecek yerlerin başında Dukan gölü ve çevresi gelmektedir. Geniş kumsalı bulunan göl doğa gezintisine oldukça uygundur. Bunun dışında Süleymaniye meydanı, Azadi Parkı, Amna Suraka Müzesi, Süleymaniye Müzesi, Zaoma Sanat Galerisi, Azmar Dağı görülmeye değer yerler arasındadır.
Süleymaniye kendi adını taşıyan üniversitesi, edebiyatı, şiiri, kültürü ile Kuzey Irak’ın en çok turist çeken şehirleri arasındadır. Ayrıca Süleymaniye gelişen sanayisi sayesinde ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir