Suriye Ankara uçak biletleri

Orta Doğu ülkesi Suriye ile ülkemizin başkenti Ankara arasında iç savaştan önce birçok hava yolu firmasından uçak biletleri bulmak mümkündü fakat hala devam etmekte olan savaş nedeniyle ülkedeki uçuşlar durdurulmuştur. Gizemli, buram buram tarih kokan Suriye Şam Havalimanından Türk Hava Yolları aracılığıyla gün içerisinde Ankara iline uçak biletleri alınabilir ve uçuş yapılabilirdi. 2011 yılında başlayan iç savaş ile birlikte uçuşlar yavaş yavaş azaltılmış 2015 Mart ayından beri de ülkenin herhangi bir şirketi Şam dışına faaliyet vermemeye başlamıştır. Şam şehrinin yolcularına hizmet veren tüm yabancı firmaların faaliyetleri de 2012 yılında durduruldu ve bu şirketler ülkeden ayrılmıştır. Bu durumun ne zaman kadar devam edeceği belirsizliğini korumaktadır.

Ülkenin sadece Şam kenti değil, havalimanı bulunan bütün şehirlerinde durum aynı olup Suriye’den Anakara’ya herhangi bir firmadan uçak bileti bulmak mümkün değildir. Vize problemi olmayan kişiler Lübnan’ın başkenti Beyrut’a uçak bileti alıp oradan araba kiralayıp Şam’a geçebilir. Suriye’ye ülkemizden vize almadan geçilebilmektedir fakat Beyrut’a gidip oradan geçebilmek için vize şarttır. Ankara’dan İstanbul Sabiha Gökçen aktarmalı gün içerisinde birçok sefer bulunmaktadır. Pegasus ve Türk Hava Yolları firmalarının gerçekleştirdiği bu uçuşlar ortalama 4 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Beyrut’a iniş yaptıktan sonra yaklaşık iki saat karayolu yolculuğu sonucunda Şam’a ulaşılabilir. Fakat ülkenin şuanda içinde bulunduğu iç savaş ortamı ve güvenlik şartlarının uygun olmadığını da göz önünde bulundurmak gerekir.

İç savaştan önce Ankara ve ülkemizin diğer birçok ilinden Suriye’ye karayolu ile turlar düzenlenmiştir. Misafirperver milleti, aynı çatı altında yaşayan farklı dinler ve kültürlerle farklı bir mozaik oluşturan Suriye turistlerin göz bebeği olmuştur. Çok eskilere dayanan tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tüm Arap şehirlerinin en eskisi olan Şam konu itibariyle Orta Doğu’nun kalbinin attığı yerdir. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı Süleymaniye Külliyesi, Hamidiye Kapalı Çarşısı, Kasr’ül-Azm, Emeviye Camii, Suriye Milli Müzesi şehrin gezilecek yerlerindendir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Palmira Antik Kenti, Ugarit Antik kenti, Lazkiye Müzesi, Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin ve renkli kültürel yapısıyla Halep gezilmeli, kumaşlarından ve el işi gümüş takılarından alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir