Türkmenistan İstanbul Uçak bileti

Doğal gaz üreticiliğinde 4.üncü büyük ülke olan Türkmenistan ile Türkiye’nin gözde şehri İstanbul arasında çeşitli fiyatlarda uçak bileti bulmak mümkündür. Bağımsız olan yedi Türk devletinden, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, KKTC ve Türkmenistan’dan Azerbaycan, KKTC ve Türkmenistan’a ülkemizden direk uçuş yapılmakta diğer ülkelere ise sadece aktarmalı seferler söz konusudur. İki ülke arasındaki mesafe yaklaşık olarak 3395 kilometre olmasına rağmen direk uçuşun olması iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar kuvvetli olduğunu göstermektedir. Türkmenistan’ın önemli şehirleri Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve “beyaz mermer şehri” olarak bilinen başkenti Aşkabattır, kentler arasında sadece başkentten İstanbul’a uçak vardır.

Ashgabad Havalimanı’ndan her gün 04.15’te havalanan Türk Hava Yollarının uçağı 4 saat 15 dakika sonra yerel saat diliminin farkından ve kış saatinin uygulanmamasından dolayı saat 06.30’da Atatürk Havalimanı’na iniş yapmaktadır. Sadece Türk Hava Yolları’nın Aşkabat’tan İstanbul’a direk uçuş olmakla birlikte Flydubai, Nasair, Emirates, S7 Airlines, Aeroflot, Gulf Air, Royal Brunei, Royal Jordanian ve Saudiarabian Airlines gibi havayollarının tarifeli uçaklarında bir veya iki aktarmalı seferler vardır. Sabah on bir, akşam on sekiz seferle toplam gün içerisinde 30 aktarmalı uçaktan ekonomi, Premium economy ve Business sınıflarından bilet bulunabilir, erken alındığında ekonomi sınıfında ve promosyonlu, indirimli ve kampanyalı biletlerde cazip fiyatlarla karşılaşılabilir.

Türkiye’ye en çok hafta sonu uçak bulunan Aşkabat’tan saat 18.55’te başlayan aktarmalı yolculuk en kısa 13 saat 55 dakika sürebileceği gibi yaklaşık 1 gün 20 saat de sürebilir. Bekleme sürelerinden dolayı farlılık gösteren bu seyahatin durakları, Bakü, Moskova, Kuveyt, Kişinev, Dubai, Riyad, Cidde gibi farklı ülkelerdeki şehirlerdir. Türkmenistan’dan sadece İstanbul’a değil İzmir, Ankara, Antalya ve İzmir’e de hava yolu ulaşımı mümkündür, bu yolculuk hem uygun fiyatla, hem konforlu hem de rahat olup zamandan tasarruf sağlamaktadır. Türkmen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Türkiye’ye, günlük yaklaşık 31 sefer varken bazı dönemlerde artış göstermekte, yolcu tercihin artmasıyla fiyatlarda da gözle görülür bir değişiklik olmaktadır.

Yorum yapıldı “Türkmenistan İstanbul Uçak bileti

  1. Yurt dışına devamlı çıktığımdan dolayı Türkmenistan ana vatanımız gibi rahat gittiğim bir ülkedir İstanbul ve Türkmenistan arası uçuşlarda çok rahat yolculuk yaptığım gibi çok güzel yemekleri olan bir ülkedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir