Vatikan Türkiye Uçak Bileti Ara

Dünyanın en küçük ülkesi olarak kabul edilen Vatikan ile Türkiye arasında direkt uçuşlar için uçak bileti bulmak isteyenler havayolu firmalarından yaptığı ara işlemi sonucunda sadece Romaya direkt seferlerin olduğunu görecektir. İtalyanın başkenti Romada yer alan Vatikan ile Türkiye arasında uçak bileti bulmak isteyenler ikinci bir seçenek olarak uçak bileti satışı yapan sitelere bilgileri girildikten sonra ara butonu basarak bulmaya çalışabilirler. Katolik inancın merkezi olan ve yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusu bulunan ülke sanki Roma’nın bir bölgesi gibidir. Gelen turistler ile sayısı 1500’lere çıkan ülkede Katoliklerin ruhani lider Papa, İsviçreli korumaları ve devlet başkanı yaşamlarını sürdürmektedir. Yaşayanların önemli bir bölümü de İtalyan kökenli olan ülkenin resmi dili İtalyanca’dır.

Başkent Roma’nın bir bölgesi gibi olduğundan Vatikan ile Türkiye arasında uçak bileti arayanlar maalesef ki uçak bileti bulamamaktadır. Roma Havalimanlarından İstanbul Atatürk Havalimanına gün içerisinde Türk Hava Yolları firmasının 4, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına ise bir direkt uçak seferi bulunmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanına öğlen 13.45’te olan sefer, Atatürk Havalimanına sabah 07.20 ile 11.25 saatlerinde, öğle 15.25, akşam ise 19.45 saatinde yapılmaktadır. Atatürk Havalimanına 2 saat 490 dakikada ulaşan uçak Sabiha Gökçen Havalimanına 2 saat 20 dakikada iniş yapmaktadır. Aktarmalı uçuşlarında da bulunduğu rotada Türk Hava Yolları, Lufthansa, Blue Air, KLM Royal Dutch Airlines, Atlas Global, Tunisair gibi öncü firmalar yolcu taşımaktadır.

Laterno Antlaşması ile 1929 yılında 44 hektarlık alana kurulmuş ve Katolikler için önemli bir hac merkezi olan ülkeye ulaşmak için havalimanından Roma merkezine gelinmelidir. Şehir merkezinden yürünerek veya metro kullanılarak ülkeye giriş yapılabilir. Monarşi ile yönetilen ülkenin egemenliği İtalya tarafından tanınmıştır ve para birimi Euro’dur. Ülkenin ekonomik geliri büyük ölçüde ülkeye bağlı çok sayıda televizyon, radyo ve gazeteler ile Katolik halktan kesilen kilise vergisi, hediyelik eşya satışları, çeşitli bankalardan sağlanan faiz gelirleri, reklam gelirleriyle sağlanmaktadır. Ülkeye gelenler Vatikan’ın giriş kapısı olarak kabul edilen San Pietro Meydanı ve Bazilikası’nı, Sistine Şapeli’ni, Vatikan Müzesini, Vatikan Bahçelerini muhakkak görmelidir. Her mevsim ziyaret için uygun olan ülkeyi daha sakin bir dönemde gezmek isteyenler İlkbahar ile Sonbahar aylarını tercih etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir